24 – 25 квітня 2015 р. в стінах Острозької академії відбулася чергова (VІІІ за черговістю) традиційна щорічна Міжнародна наукова конференція «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур». Водночас на правах субконференції пройшли засідання ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти». На адресу оргкомітету надійшло більше 110 заявок з усіх регіонів України та з зарубіжних кран: Білорусі, Республіки Молдова, Росії, Польщі.

Роботу конференції відкрив вітальним словом перший проректор Національного університету «Острозька академія» проф. Петро Кралюк, який зазначив, що дана конференція стала сталою традицією наукового життя університету. Незважаючи на складні соціально-політичні обставини та фінансову скруту конференція має стале ядро учасників. Які щорічно приїздять на її засідання та діляться своїми науковими здобутками в плані дослідження проблем ідентичності. Останні не просто теоретична проблема, а важливе смисложиттєве питання.


Основна робота конференції звичайно ж розгорнулась на секційних засіданнях де активно та зацікавлено обговорюваними стали доповіді Петра Кралюка, Романа Самчука, Євгенії Більченко, Михайла Довбищенка, Галини Глодзь, Петра Гусака, Богдана Завідняка, Марії Петрушкевич, Ліани Вінічук, Юлії Новак, Марини Хадась. Доповідь Євгенії Більченко "Співвідношення цінностей свободи, нації і традиції у міфологічній тріаді "Захід - Майдан - Росія"  як простір моделювання сучасної української ідентичності" була надзвичайно злободенною, зачіпала теоретичні аспекти осмислення сучасної ситуації в Україні та шляхи її вирішення, а тому викликала багато запитань. Тим більше, що доповідачка неодноразово бувала в зонах розташування українських військ із волонтерською місією і могла оцінювати ці події не тільки із повідомлень засобів масової інформації. Співзвучними їй стали теми доповідей Єкатеринчука Андрія "Євромайдан у контексті книжки "Мережі обурення та надії, соціальні рухи в добі інтернету" Мануеля Кастельса" та Михайлової Ольги "Громадянська ідентичність у коментарях блогосфери (за матеріалами блогосфери "Української правди")". Зацікавлення викликала доповідь студентки магістеріуму НаУОА (культурологія) Алексійчук Ганни.

Жваве обговорення викликали доповіді кандидата філософських наук Петра Гусака «Конфлікт культурних ідентичностей кочівників та землеробів. Герменевтичне дослідження на матеріалі легенди про Сема, Хама і Яфета (Бут. 9, 18-27)», кандидата філософських наук Богдана Завідняка «Проблеми філософсько-релігійних інтерпретацій. Слов’янські філонознавці ХІХ – ХХ ст. М. Мурєнов, В. Іваницький та ін.: огляд основних філонознавчих праць», кандидата філософських наук Марії Петрушкевич «Ідеї Торонтської школи та аналіз масових релігійних комунікацій» та ін. На секції були представлені наукові доробки аспірантів НаУ «ОА» Ліани Вінічук «Реалізація соціальної доктрини думу «Умма» в незалежній Україні», Юлії Новак «Проблема визначення громад сектантського походження на Волині-Житомирщині у 1920-1930 рр.» та ін. Практичний погляд на розвиток релігії представила гостя з Польщі Марина Хадась в доповіді «Taize jako przykład dialogu kultur we współczesnym świecie. Wpływ programu na życie młodzieży».

Цікаво пройшли засідання щорічної IV Всеукраїнська науково-практичної конференції «Гендерна проблематика та антропологічні горизонти», котра відбулася під егідою VІІІ Міжнародної наукової конференції «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур». Її організаторами виступили кафедра культурології і філософії та лабораторія гендерних досліджень, а модератором – доц. Марія Петрушкевич. Серед учасників – науковці та дослідники з Харкова, Чернігова, Львова, Києва, Кам’янець-Подільського, Дніпропетровська, Кривого Рогу, Рівного, Мелітополя, Запоріжжя, Луцька інших українських міст, а також з-за кордону: Молдови та Росії.

Робота відбувалася у трьох секціях: перша була присвячена гендерним ролям в історії, друга – актуальним проблемам філософії статі, третя – гендерним дослідженням у психології та педагогіці, а також гендерній проблематиці та літературній творчості.

В межах конференції була проведена також презентація книги проф. Петра Кралюка «Історія філософії України». Цей захід викликав зацікавлення багатьох присутніх, оскільки являв собою не звичну презентацію однієї з чергових художньо-історичних розвідок проф. Петра Кралюка, а презентацію концептуально нового бачення буття філософської думки на теренах України.

Завершилась робота конференції знайомством учасників з історичними пам’ятками давнього Острога в цілому та Острозької академії зокрема.

Організатори конференції дякують учасникам та повідомляють, що наступне засідання конференції відбудеться в середині травня 2016 р. Слідкуйте за повідомленнями на сайті Кафедри культурології та філософії Національного університету «Острозька академія». Адреса: http://kulturolog.org.ua/

 

Відео:

Фото: