22 листопада 2012 року кафедрою гендерних досліджень та кафедрою культурології та філософії був організований щорічний круглий стіл на тему «Гендер та філософія: гендерні студії у філософських науках». За традицією захід відбувся у музеї стародруків.

Цьогоріч обговорювалися нагальні питання місця гендерних досліджень у філософських науках. У вітальному слові декан гуманітарного факультету Василь Жуковський зазначив: «Гендер потрібно вивчати і це дійсно проблема для наукового вивчення. Навіть серед науковців не всі розуміють, що таке гендер… Гендер – це ємке і мало зрозуміле поняття…».

Учасників круглого столу привітав також завідуючий кафедрою культурології та філософії Микола Зайцев, зокрема він акцентував увагу на актуальності теми та закоріненості європейських цінностей у чоловічому та жіночому началах.

Жваве обговорення викликала доповідь кандидата філологічних наук, доцента кафедри англійської мови та літератури Лідії Зелінської, ідеї якої знаходилися у міждисциплінарному полі філософії та літературної критики. Доповідач закцентувала увагу на українській, російській та польській літературних традиціях.


Також були обговорені філософські дослідження Сімони де Бовуар, Мішеля Фуко, Юлії Крістєвої, Люсі Іригарей, що значною мірою вплинули на розробку ідей статі у сучасній філософській традиції. Доповіді на круглому столі, зроблені студентами та викладачами, викликали цілу низку питань та тривале обговорення. Свої думки з приводу філософського аналізу статі висловили викладачі кафедри культурології та філософії Максим Карповець та Дмитро Шевчук.

Одна із незмінних організаторів круглого столу, завідувач кафедрою гендерних досліджень Марія Петрушкевич у заключному слові наголосила на необхідності наукових дискусій щодо сутності та можливостей гендеру, його перспективи для гуманітарних наук. Питання статі завжди є актуальними, тому вони значною мірою піддаються політизації та різноманітним маніпуляціям. Завдання науковців – коректно використовувати категорії гендеру для об’єктивних наукових досліджень.

Наступний круглий стіл, що буде присвячений обговоренню питань гендеру та культурології, запланований на 21 лютого 2013 року. Усі зацікавлені можуть звернутися до Марії Петрушкевич Тел. 097 945 44 16
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Аудіо:

Зелінська Лідія, кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської мови та літератури Національного університету «Острозька академія»
Нігіліст, нігілістка та філософія нігілізму в літературі ХІХ століття (cлухати онлайн)

Кузьміч Ольга, студентка 4 курсу спеціальності «культурологія» Національного університету «Острозька академія»
Історичне становлення жінки: Сімона де Бовуар «Друга стать» (cлухати онлайн)

Карповець Максим, викладач кафедри культурології та філософії Національного університету «Острозька академія»
Розуміння статі у теорії влади Мішеля Фуко (cлухати онлайн)

Петрушкевич Марія, кандидат філософських наук, доцент, завідувач кафедри гендерних досліджень Національного університету «Острозька академія»
Гендерні аспекти практики істерії (cлухати онлайн)

Бондарчук Ярослава, студентка 4 курсу спеціальності «культурологія» Національного університету «Острозька академія»
Критика фемінізму у філософії Юлії Крістєвої (cлухати онлайн)

Фото: