“The moment when one thing turns into another is
the most beautiful moment. A combination of sounds
turns into music. And that applies to everything”
Vik Muniz

«Звалище» – не документальний фільм про Віка Муніза чи його мистецтво. Він показує, що якщо ви готові інвестувати час в людей і показати їм, що є щось більше за межами, в яких вони живуть, то вони отримають натхнення для внесення змін і поліпшення їхнього життя. Люсі Волкер знайшла хороший сюжет – і змогла перетворити його в захопливу історію з виразним повідомленням: мистецтво здатне впливати на життя.

Головний герой Вік Муніз, художник з Бразилії, який став відомим своїм методом використання нетрадиційних матеріалів для роботи, вирішує, що прийшов час зробити щось для своїх співвітчизників, особливо для тих, хто належить до нижчої «касти». Його задум полягав у тому, щоб відправитися на найбільше звалище світу – Жардім Грамашо в Ріо-де-Жанейро, зробити фото, викласти їх із сміття, сфотографувати це та продати на аукціоні. Виручені гроші мали піти тим людям, що позували для зйомки та асоціації сортувальників сміття.


В Жардін Грамашо Вік знайомиться з катадорами – людьми, що заробляють собі на життя, сортуючи сміття. Сім постатей, які не є акторами. Одні з них почали працювати на звалищі ще з самого дитинства, інші працюють уже понад 20 років. Одні прийшли добровільно, інших привело життя. «Від  нас смердить, але зате ми не торгуємо наркотиками і не працюємо повіями», – повторюють вони неодноразово. Очікуючи зустрітися із людьми дна, художник потрапляє у свій маленький всесвіт, де борються за свої права. «Ми не збирачі сміття, ми збирачі вторсировини» – говорив Тіао, голова Асоціації сортувальників сміття. Видовище звалища і людей, що бігають по ньому з мішками і відрами, і вибирають те, що може піти на переробку, досить шокуюче, якщо уявити собі запах звалища. Проте, Муніз зустрічається не просто з предметами для своєї роботи, а з компетентними, поетичними та красивими людьми, які шукають кращого життя. Ніхто не жаліється, адже це чесна робота. Не зважаючи на всі труднощі, вони не втратили моральні інстинкти.

Отже, нас знайомлять із Тіао – молодим чоловіком, що вирішив створити асоціацію для підтримки сортувальників сміття разом зі своїм колегою Зумбі, який хоче створити бібліотеку; Суелем, яка працювала на звалищі з семи років та у свої 19 років мала уже трьох дітей; Ірмою – поварем, що готувала їжу із продуктів, знайдених на звалищі; Вальтером – старійшиною звалища; Магною та Ізіс – жінками, які стали сортувати сміття через різні трагедії у житті. Ці люди, що займали низький ступінь ієрархії в суспільстві, стають співавторами сучасного мистецтва, а не лише портретами для продажу.

Одна із тем, яка піднімається у фільмі – як сучасне мистецтво вплинуло на збирачів сміття на найбільшому звалищі у світі. Вік Муніз раз і назавжди змінив світобачення героїв, показавши їм іншу сторону життя. Вони, отримавши матеріальну винагороду за свої старання,  перестали працювати на звалищі, знайшли своє місце в світі. «99 це не 100» – одна людина може зробити великий внесок.

В кінці фільму, Вік задається питанням «Що краще, не мати нічого і хотіти все, чи навпаки – мати все і нічого в результаті не хотіти?» Спершу не маючи нічого, але маючи мрію – він дав її таким же людям. Мистецтво увійшовши у світ, з ним не пов'язаним, справило дивовижний ефект на нього. Такі фільми вселяють надію у світліше майбутнє.

Автор: Ярослава Бондарчук – студентка маґістеріуму, спеціальності «Культурологія» Національного університету «Острозька академія».