Кафедра культурології Національного університету «Острозька академія» успішно провела V Міжнародну наукову конференцію «Проблеми культурної ідентичності: минуле і сучасне діалогу культур». Традиційно конференція відбувається весною. Тому і цього року, 25-26 квітня науковці України, Польщі, Росії та Грузії зібралися у черговий раз для осмислення проблеми ідентичності.

Конференцію відкрив вітальним словом ректор університету Пасічник Ігор Демидович, наголосивши на важливості та необхідності проведення наукових диспутів із цієї проблеми. На пленарному засіданні було озвучено дві доповіді, мета яких з’ясувати полісемантичність поняття «ідентичність» у сучасних умовах. Так, Тетяна Метельова, старший науковий співробітник Інституту європейських досліджень НАН України, оголосила доповідь під назвою «Трансформації ідентичності у світі, що глобалізується». Відповідно до попередньої доповіді Микола Зайцев, завідувач кафедри культурології та філософії Національного університету «Острозька академія», у своєму виступі «Розмисли про ідентичність» роздумував над поняттям «ідентичність», розкриваючи його смислові межі.


Робота конференції розподілилась на три тематичні секції, що можна означити такими рівнями розгляду ідентичності: сучасні виміри розуміння, політичний та релігійний аспект, а також питання ідентичності в Україні. Згідно із вказаним поділом, голови секцій поділилися враженнями про дискусії та виступи.

Микола Зайцев у підсумках наголосив на  високому інтелектуальному рівні роботи у секції: «Приємно було працювати з людьми, які обізнані не тільки у власній темі, але й можуть вийти поза межі свого дослідження на більш широкий рівень осмислення ідентичності. Варто виокремити доповіді Євгенії Більченко (Національний університет ім. М. П. Драгоманова), Андрія Артеменко (Харківський національний університет внутрішніх справ), Дарини Мельник (Санкт-Петербурзький державний університет), Максима Карповця (Національний університет «Києво-Могилянська академія»), що викликали гострі, але толерантні дискусії. Зрештою, практично всі доповіді вирізнялись глибоким знанням проблеми. Під час такого обговорення вже не мають значення ні втома, ні наукові ступені, ні вікові чи соціальні межі, а лише можливість смислу як спільного модусу існування. Саме для розмов подібної інтелектуальної та духовної атмосфери не шкода жодної хвилини свого життя».

Головуючий на секції Дмитро Шевчук вказав на розширення інтерпретативного поля розуміння ідентичності, а відтак, і перспективності досліджень: «У межах роботи секції було обговорено низку проблем, що стосувалися релігійної та політичної ідентичності. Серед доповідей вирізнявся виступ Андрія Єкатеринчука, в основі якого проблеми ідентичності національних меншин у Польщі, що проявилися під час останнього перепису населення в цій країні. Дотичну до цієї проблеми, але вже в контексті політики щодо національних менших в Російській федерації, проаналізувала в своїй доповіді Олеся Малюгіна. Не менш цікавою виявилася доповідь Назара Олійника, який осмислив націоналізм та не-націоналізм в контексті бакської проблеми, а Віктор Троян з’ясував особливості регіоналізму в Україні. Під час обговорення питань релігійної ідентичності прозвучали доповіді Романа Галуйко про нові ікони в Україні та Михайла Кобрина про традиційну ідентичність у середовищі УГКЦ. Усі учасники конференції, які брали участь в роботі цієї секції, дійшли згоди, що вивчення проблем ідентичності вимагає продовження та залучення інтердисциплінарних підходів».

Жанна Янковська у звіті наголосила на органічності і системності дискусії під час роботи секції «Майже усі виступи стосувалися обговорення проблем ідентичності у смисловому полі української культури ХІХ століття. Жваві обговорення викликав виступ Галини Бондаренко «Регіональні типи ідентичності в сучасній Україні», наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнології ім. Максима Рильського, а також доповіді Тетяни Ємець та Людмили Сорочук – наукових співробітників Центру українознавства філософського факультету Національного університету ім. Тараса Шевченка».

З огляду на глибокий рівень дискусій, учасники конференцій продовжили спілкування у неформальній атмосфері. У підсумках були порушені важливі акценти у дослідженні проблеми культурної ідентичності, а відповідно – й окреслено коло питань для наступного наукового форуму, який організатори запланували провести на ще вищому науково-організаційному рівні.

Максим Карповець

 

Фото:

Фото1. Реєстрація учасників

Фото 2. Пленарне засідання. Виступ ректора НаУОА проф. І. Пасічника

Фото 3. Пленарне засідання

Фото 4. Пленарне засідання

Фото 5. Пленарне засідання. Виступ декана гуманітарного факультету проф. В. Жуковського

Фото 6. Пленарне засідання

Фото 7. Пленарне засідання. Виступ Т. Метельової "Трансформація ідентичності в світі, що глобалізується"

Фото 8. Пленарне засідання

Фото 9. Пленарне засідання

фото 10. Пленарне засідання. Виступ М. Зайцева "Розмисли про ідентичність"